Historie

velocipediste-logo

Vzpomínka na sportovce, kteří se svobody nedočkali

Ladislav DolezalLadislav Doležal – všestranný sportovec, v letošním roce by se dožil 95 let.

Narodil se 18. dubna 1923 ve Velkém Meziříčí. Po absolvování měšťanské školy se v letech 1937–1940 vyučil strojnímu zámečnictví a automechanictví u Jindřicha Lišky v auto-moto-dílně ve Velkém Meziříčí. Hudebně se vzdělával a v roce 1933 se začal učit na housle v hudební škole Hlaholu, kterou tehdy vedl ředitel Maršál. Později hrával na jazz trubku a také rád zpíval. Po vyučení krátce pracoval u stavební firmy. V prosinci 1941 odešel jako automechanik do Prahy k Fiat servisu, jehož majitelem byl Rudolf Schroth, a zde působil do února 1942. V dubnu téhož roku nastoupil jako zámečník ve firmě Skodawerke Adamsthal, zde také hrával kopanou se škodováckým okřídleným šípem na dresu. Své působení zde ukončil v září 1944.

Číst více...

Jaromír Blecha

Zprava Jaromír Blecha, uprostřed Vlastimil Milostný – Studnice, Nové Město na Moravě 1943.Letošního února jsme si připomněli jeho nedožitých pětadevadesátin.

Narodil se 25. února 1923 v Hodově. S rodiči a sestrou bydleli v Mostištích. Studoval na velkomeziříčském gymnáziu a po maturitě v roce 1941 se stal úředníkem Hasičské pojišťovny. Jeho otec František Blecha byl řídícím učitelem v Mostištích, ale také jednatelem XIX. hasičské župy a náčelníkem hasičského sboru v Mostištích. Jeho sestra Milada rovněž studovala gymnázium, kde maturovala v roce 1940.

Číst více...

František Zajíček

Zajicek-Frantisek-Radnovice-newKdyby město vyhlásilo anketu – významní sportovci města v století naší státnosti, byl by za lyžaře jedním z nich i František Zajíček. Podílel se na významném rozvoji tohoto sportu ve Velkém Meziříčí v nejtemnějším období Protektorátu v letech 1939 až 1943, než odešel do ilegality.

Připomínáme si jej v čase zimní olympiady, kdy se Zajíček zúčastnil olympiády v roce 1948 ve Svatém Mořici ve sportu, který do té doby neznal.

Číst více...

Stojí za objevem technického sněhu Jára Cimrman?

Prvni snezne_deloV našem klimatickém pásmu máme čtvero ročních období, přičemž každé z nich lze stručně charakterizovat jedním slovem. Třeba léto rovná se slunce. Jaké byste použili synonymum pro zimu? Sníh přece! A jste si jistí? Ano, my dříve narození pamatujeme zimy, kdy nejen na horách, ale i v nižších zeměpisných polohách byl sníh v zimě... samozřejmostí. Romantické zimní obrázky Josefa Lady budiž toho důkazem. Ale to už je dávno. Nicméně ještě v 70. až 80. letech minulého století nebyla o sníh taková nouze jako dnes. V tomto článku však nechceme rozebírat příčinu tohoto stavu. Chceme ukázat, jak se s nedostatkem přírodního sněhu „člověk tvořivý" vypořádal. Respektive přesněji: jak šel čas v umělém zasněžování.

Číst více...

50 let lyžařského vleku

První sezóna lyžařského vleku na Vysočině

Počasí leden 1966:

Nový rok se oslavoval za nezvykle teplého počasí - kolem +6°C. Teprve 5.1. poklesla teplota  na -10°C. Od 6.1. do 25.1. nastalo to správné zimní počasí s 15ti centimetrovou sněhovou pokrývkou a s nočními mrazy od -3°C do -15°C. Koncem měsíce došlo k značnému oteplení bez nočních mrazů s denními teplotami kolem  +8°C. Zdá se počasí v lednu 2016 se po padesáti letech téměř opakuje. Je tedy nejvýše pravděpodobné, že Velkomeziříčtí nadšenci lyžování si toto velkolepé dílo na travnaté "Liškovce" určitě zprovoznili.

Číst více...

Historie vzniku Lyžařského poháru Vysočiny 2003

V letošním roce 2013 si široká lyžařská veřejnost připomíná 110. výročí prvního lyžařského svazu na světě, který byl založen v roce 1903 v tehdejším „Království českém.“ V té době již velkomeziříčští velocipedisté používali lyže dovezené ze Švédska jako doplněk zimního tréninku. V roce 1906 pak sportovní klub Velké Meziříčí zřizuje mimo jiné i odbor lyžování. První veřejné závody se tradují od druhé poloviny 20tých let minulého století.

Číst více...

Fajtův kopec - více než 100 let lyžování

fajt-kopec-01První lyže si ze Švédska si nechal zaslat do Velkého Meziříčí dr. Bruno Kučera. Byl jedním ze zakladatelů Českého klubu velocipedistů ve Velkém Meziříčí v roce 1889. Na severním svahu Fajtova kopce, kde se nachází dnešní lyžařský areál, byl dle dochované písemné zprávy z roku 1929 hojně využíván místními lyžaři k organizované výuce. V roce 1965 skupina mladých nadšenců staví na Fajtově kopci první lyžařský vlek na Vysočině. V roce 1972 pak velkomeziříčští lyžaři ustavují lyžařský oddíl TJ Spartak a v roce 1991 vzniká občanské sdružení Ski klub, který spravuje celý areál na Fajtově kopci dodnes.

Číst více...

Ski areál Fajtův kopecVelké Meziříčí
  • Výborné napojenína dálnici D1
  • 3 sjezdové tratěk dispozici
  • Délka svahu430 m
  • 200 parkovacích
    míst
    u sjezdovky
  • Rozhlednapřímo u svahu
  • Restauracea ubytování
Provozovatel

SKI KLUB Velké Meziříčí s.r.o. Fajtův kopec 1741
594 01 Velké Meziříčí

Kontakt

+420 566 523 458 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Buďte s námi v kontaktu
Sledujte náš
facebook

F

Mediální partneři
Hitrádio VysočinaRádio Kiss HadyRádio KrokodýlMusic DataVelkomeziříčskoTopkarmotoMoravská televize
Partneři projektu
Evropské strukturální a investiční fondyKraj VysočinaFond Vysočiny
Nahoru