Příběh mužů z fotografie

lyzariV minulém čísle, v článku o Jaromíru Blechovi, je společná fotografie s kamarády na Studnicích v roce 1943. Existuje také druhá, kde si fotoaparát vyměnili Pavel Hradecký s Vlastíkem Milostným. O Jaromíru Blechovi a jeho tragické smrti se dozvědí až po osvobození.

 

Jaké osudy je čekají v osvobozené vlasti, zatím netuší. Dva z nich stačili ještě 4. února 1945 zvítězit XXVIII. Lyžařských závodech v Novém Městě na Moravě v kategorii II. třídy. Tehdy ještě nevědí, že jeden z nich obdrží v roce 1946 Válečný kříž 1939, aby za tři roky v roce 1949 byl odsouzen na dvacet let za protistátní činnost. Za stejné důvody v roce 1955 i další dostane osmnáct let. Je také mezi nimi olympionik z roku 1936 z ZOH Garmisch-Parkenkirchen pátý ve štafetě ČSR a devátý na 50 km jako nejlepší středoevropan. Kdo bude jednou z nich trenérem kanadské lyžařské reprezentace? Bude další z nich také účastníkem ZOH v roce 1948 ve Svatém Mořici ve Švýcarsku? A v jaké disciplíně bude soutěžit? Kdo z dalších bude mnohonásobným mistrem republiky v běhu a dvojnásobným držitelem Zlaté lyže? Kdo jako voják bude bojovat na Slovensku proti „banderovcům"? Který z nich se 24. března 1950 ocitne v „DAKOTĚ" Douglas C-47 flotily ČSA, kterou unesou příslušníci RAF nejen z Brna, ale také z Ostravy a Bratislavy ve stejný den a co se zlatem, které převážel z Brna do Prahy pro ústředí družstva Karát ve kterém pracoval ? A ocitl se z dalšími 25 cestujícími na americkém vojenském letišti Erdingu u Mnichova? Kdo z nich spravoval zuby svým věznitelům? Kdo se setkal na Hříběcích boudách v Krkonoších s králem komiků Vlastou Burianem, který v tzv. „vyhnanství" hrával divadlo a za výtěžek postavil ve Strážném školu? Nikdo z nich ještě netuší, kdo se bude v pokročilém věku zúčastňovat běhu na 70 km Marcialonga v italských Dolomitech a také Vasova běhu ve Švédsku a že jeho startovní čísla budou vystavena ve ski baru na Fajtově kopci? Jak si poradí další z nich v pracovním životě, když se ze dne na den stane z fabrikanta zametač špon u ponků? Jeden z nich bude novináři přirovnáván k Emilu Zátopkovi a navštíví ho Dana a Emil Zátopkovi v jeho bydlišti? Co je všechny vedlo k tomu, že tolik milovali sport a lyže?

 

To jen malý výčet neuvěřitelných životních příběhů kamarádů ze dvou fotografií. To vše by se vydalo do celé knížky. Když dovolíte, rád bych vás seznámil s těmito jednotlivými životními příběhy, ale až od zářijového čísla. Srpnové vydání bude věnováno významné sportovní události na Velkomeziříčsku ve sportu, který se dostal do České databanky rekordů agentury Dobrý den Pelhřimov a jehož III. závod se uskutečnil v roce 1953, tedy před 65 lety.

Petr Zezula

 

Ski areál Fajtův kopecVelké Meziříčí
  • Výborné napojenína dálnici D1
  • 3 sjezdové tratěk dispozici
  • Délka svahu430 m
  • 200 parkovacích
    míst
    u sjezdovky
  • Rozhlednapřímo u svahu
  • Restauracea ubytování
Provozovatel

SKI KLUB Velké Meziříčí s.r.o. Fajtův kopec 1741
594 01 Velké Meziříčí

Kontakt

+420 566 523 458 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Buďte s námi v kontaktu
Sledujte náš
facebook

F

Mediální partneři
Hitrádio VysočinaRádio Kiss HadyRádio KrokodýlMusic DataVelkomeziříčskoTopkarmotoMoravská televizeAsociace lanové dopravy
Partneři projektu
Kraj VysočinaMládež kraj VysočinaEvropské strukturální a investiční fondyFond Vysočiny
Nahoru