Závody Pfelders

První české závody se paradoxně konaly v Italii. Pořadatelem byl již druhým rokem oddíl Ski Klub Velké Meziříčí v čele s hlavními organizátory Vraislavem Čamkem a Tomášem Ouvínem.

Co se týče počasí, v termínu 9.-10.12. byla horší hlavně viditelnost. Za celou dobu na kopec nezasvítilo sluníčko, středisko se navíc nachází v kotlině obklopeno horami, takže je velká difuze a lze stěží vidět pod nohy. Většina závodníků si na to stěžovala, s čímž pořadatelé samozřejmě nemohou nic dělat. Přírodní sníh byl namíchaný s umělým, takže podložka byla tvrdá.

Druhý den se počasí zhoršilo, sněžilo, zvedal se vítr a na startu byla naměřena teplota -23,2° C. Viditelnost se vlivem sněžení ještě více zkomplikovala, takže docházelo k častým výpadkům závodníků.

Účast se oproti loňskému roku mnoho nezměnila. Startovalo na 100 mužů a 50 žen z vice jak 15 zemí světa, objevily se i neobvyklé země např. Ghana nebo Senegal. V ženské kategorii se na start postavila i Kanaďanka, které vyhrála Světový pohár, 3x stála na stupni vítězů ve WC a pravidelně zde startuje v první třicítce.

Nejlepší z našich závodnic byla Verča Čamková - na 8., res.5. místě., ale jak sama říká, mohla být výše.
„Já osobně se svým výkonem nejsem spokojená. Vždy se mi povedlo jen jedno kolo, ale na to se v lyžování nehraje. Odjakživa mám problém, pokud nevidím pod nohy, nebo když je rozbitá trať a bohužel na těchto závodech se to sešlo jedno s druhým. Jsem ráda, že se nám tu podařilo aspoň týden předem dobře potrénovat. Doufám, že se mi ten trénink podaří prodat na jiných závodech."

Velký dík patří také 12.-ti člennému týmu v čele s Vraťou Čamkem, který se oba dva dny staral o stavbu a skvělou údržbu tratě.