Historické mezníky vývoje lyžování ve Velkém Meziříčí

1889 Založen první sportovní klub ve Velkém Meziříčí – Český klub velocipedistů (ČKV VM).

1889-90 První profesionální lyže ve Velkém Meziříčí dovezené ze Švédska.

1892-93 ČKV VM zavádí „ski“ jako formu zimního tréninku velocipedistů.

1895 Ing. Jan Čermák, cyklistický závodník, všestranný sportovec, motorista a průkopník letectví si přiváží lyže z Norska (jsou v expozici velkomeziříčského muzea).

1906 ČKV VM zřizuje odbory: cyklistika, kopaná, hockey, lyžování a lawn-tenis.

 

1913 ČKV VM zaniká a následně ustaven Klub pro sport a veřejné zdravotnictví ( S.K:Z)

1914 I. řádná valná hromada v dubnu t.r. Klubu pro sport a zdravotnictví (S.K.Z.) ve svých cílech si dává úkol dbáti o zdokonalení zdravotních poměrů pěstováním cyklistiky, turistiky, hrou tenisu, plováním, bruslením a lyžařením, kopanou a sáňkováním apod.

1921 Administrativní změnou stanov se mění název (S.K.Z.) na Sportovní klub Velké Meziříčí ( SK VM ), který pokračuje i v zimních sportech.

1924 Traduje se počátek lyžařských závodů a organizace lyžařských výletů do okolí města.

1926 SK VM pořádá odborné lyžařské kurzy. Ve správě referenta lyžařského odboru p. Antonína Jelínka je zdůrazněno, že lyžařů utěšeně přibývá a co hlavního, že tento sport má zde mnoho nadšeného dorostu. Sportovní klub má za svoji povinnost podporovati tento rozvoj a chce mimo to ukázati lyžařům brněnským cestu do našeho města a poskytnouti jim příležitost k poznání zdejší krajiny a nádherných lyžařských partií.

1929 V programu lyžařského kurzu pořádaného lyžařským odborem SK VM se hovoří o lyžařském můstku. „ Pro pokročilejší lyžaře postaven bude můstek na skok na stráni nad Beckovou továrnou.“ Lyžařské kurzy vede prof. Josef Vališ, narozen v roce 1893 v Jiříkovicích u Nového Města na Moravě. Kromě lyžařských kurzů se pořádají lyžařské výlety – oblíbené trasy Tři kříže, Rakůvky, Lavičky, Mostiště a nebo od reálky k Buči, Lhotkám a do Potoků. Objevuje se zpráva, že na vhodných severních svazích Fajtova kopce se budou cvičit obraty a přeskoky. V této lokalitě dnes provozuje SKI klub Velké Meziříčí svůj lyžařský areál.

1930 Studenti z Velkého Meziříčí se zúčastňují přeboru Moravských škol v lyžování v Novém Městě na Moravě.

1931-35 Vznik nové sportovní jednoty Jas – Jelínek a syn. Antonín Jelínek dlouholetý funkcionář SK VM (i lyžařský referent) pokračuje v Jasu s odbory zimních sportů, tedy i s lyžováním.

1934 Velkomeziříčští lyžaři se účastní sokolských závodů župy pluk. Švece na Čeřínku u Jihlavy.

1935 Účast našich závodníků na mezižupních závodech na Čeřínku (účast žup z Něm. Brodu, Tábora a Třebíče).

1939 Na začátku okupace přichází do Velkého Meziříčí na školský odbor Okresního úřadu dezaktivovaný důstojník čs. armády František Zajíček, rodák z Radňovic u Nového Města na Moravě. František Zajíček je již zkušený závodník SK Nového Města na Moravě v běhu i skoku. Jeho příchodem nastává významná by? jen tříletá etapa rozoje lyžování na Velkomeziříčsku. Společně s lyžařským odborem organizuje pořádání lyžařských závodů okolo Velkého Meziříčí a to v letech 1940 až 1942, v běhu i v disciplíně tříčlenných hlídek. Významným přínosem jsou také jeho skokanské zkuše - nosti. V zámecké rokli za Beckovou továrnou organizuje a sám se také účastní závodů ve skoku prostém na přírodním můstku. V roce 1943 s nadšenci staví skokanský můstek „ U Šidlových“ v Nesměři. Významná je jeho metodická práce, týkající se letní i zimní přípravy lyžaře. Jeho odchodem do ilegality končí v roce 1943-44 organizace lyžování.
Kromě SK VM pořádají v těchto letech závody také sokolové a protektorátní Národní souručenství.

1945-50 V poválečných poměrech prožívá sportovní hnutí ve Velkém Meziříčí problémy poplatné politickému vývoji. Dochází k sloučení Sokola, Orla, SK VM a Klubu českých turistů v jednotnou organizaci Sokol. 15. června 1950 SK VM zaniká. Lyžování se pěstuje převážně individuálně.

1951 Na základě celostátní reorganizace spolkového života vznikla Tělovýchovná jednota Spartak Velké Meziříčí. Tradice organizovaného lyžování však nepokračuje – TJ Spartak Velké Meziříčí lyžařský odbor již nezřizuje. Z mála informací o poválečném lyžování však víme, že v nedaleké obci Blízkov u Měřína skupina nadšenců kolem Josefa Svobody a dalších si postavila v letech 1946 až 47 skokanský můstek.

22.7.1951 je uspořádán v Blízkově letní závod ve skoku, ve kterém první místo obsadil domácí Karel Krejzl skokem o délce 23 m. Tento závod vešel do dějin a je potvrzen oficiálním Certifikátem o vytvoření českého rekordu prvních skoků na lyžích na umělém povrchu. Ten byl tvořen nájezdem ze slámy a doskočiště ze slámy s několika centi - metrovou vrstvou jehličí. Rekord můstku 24 m v létě a 38 m v zimě na sněhu. Můstek byl nadobro zničen vichřicí v roce 1957. Těchto závodů se nepravidelně zúčastňovali také závodníci z Velkého Meziříčí i Nového Města na Moravě.

1951-59 V podmínkách tehdejšího okresu Velké Meziříčí (do roku 1960) kraje Jihlava se pořádaly Sokolovské a Dukelské závody branné zdatnosti. Ve školství (středním) je organizována výuka lyžování. V Blízkově se pořádaly i okresní přebory v běhu a skoku.

1960-65 Nastupuje nová generace velkomeziříčských lyžařů a znovu objevuje severní svahy Fajtova kopce. Sdružují se a v roce 1965 až 66 dávají do provozu první lyžařský vlek. Jeho výstavba je převážně s přispěním tehdějšího n.p. OZS ve Velkém Meziříčí, kde vzniká pod jeho patronací oddíl lyžování. Tento vlek byl v provozu až do roku 1981, byl s pohonem dieslového motoru z traktoru Zetor.

1972 6. září se konala ustavující schůze LO, který se začleňuje jako lyžařský oddíl do TJ Spartak Velké Meziříčí a jeho prvním předsedou byl zvolen František Filip, kterého následně střídá Jiří Pálka st.

1972-73 V těchto letech se do Velkého Meziříčí podruhé vrací František Zajíček, který na popud svého lyžařského přítele JUDr. Miloslava Krejčího se účastní jako pomocný instruktor lyžařských výcviků studentů gymnasia ve Velkém Meziříčí. František Zajíček – olympionik ze Saint Moritzu z roku 1948 , byl v roce 1949 zatčen a odsouzen vojenským soudem k doživotí za velezradu. V roce 1960 byl propuštěn na amestii.

1973 Předsedou lyžařského oddílu TJ Spartak byl zvolen bratr Františka – Karel Filip. Začíná se plánovat a realizovat etapová výstavba na Fajtově kopci. V rámci sportovní činnosti je zahájena výuka v lyžařské škole a dle podmínek se každoročně pořádají oddílové a náborové závody, včetně Sokolský a Dukelských závodů branné zdatnosti.

1973-79 I. etapa – vybudováno: zatrubnění potoka na dojezdu, prodloužení vleku a osvětlení svahu. V roce 1977 je zpracován projekt vrcholku Fajtova kopce. Za pomoci DS Olomouc je na plochu 2 ha v letech 1978-79 navezeno 75 tis. m3 přebytečného materiálu z budované dálnice D1. Na vrcholek Fajtova kopce je přiveden vodovodní přípojka, rozvody VN a NN, včetně výstavby trafostanice, telefonní přípojky a další. Sjezdovka byla upravena a oseta. V prosinci 1979 byl dán do provozu nový vlek VL 315 od n.p. Transporta Chrudim. Bylo vybudováno nové osvětlení svahu.

1980 27. listopadu v II. etapě byl otevřen svah s plastickým kobercem o délce 310 m, ploše 4500 m2 a s převýšením 68 m. Výrobcem byl tehdejší Nisasport Jablonec n.N. Plastický koberec byl úspěšně provozován 17 let. V těchto letech zahajuje činnost Veřejná lyžařská škola ČSTV. Na vleku byla provedena rekonstrukce – teleskopické tyče od Metasportu Ostrava. Vlastními silami bylo vyrobeno a dáno do provozu vrtulové dělo první generace – typ Šumava. Vybudovalo se oboustranné zavlažování svahu s plastickým kobercem.

1984-87 LO zahajuje výstavbu lyžařské chaty, která byla otevřena 28. listopadu 1987 s kapacitou 38 lůžek a s 50-ti místy v restauraci.

1988-90 Připravuje se III. etapa výstavby areálu na Fajtově kopci. Zůstalo však jen u snu. Na vybudování nové sjezdovky chyběly finanční prostředky na odlesnění a veškeré technické zařízení.

1990-91 LO TJ Spartak končí a 1. dubna 1991 vzniká občanské sdružení Ski klub Velké Meziříčí. Nový výbor v čele s předsedou ing. Františkem Procházkou zahajuje přípravu na vybudování technického zařízení pro výrobu technického sněhu. Zahajuje činnost lyžařská škola jako pobočka I. Lyžařské školy Praděd.

1997-98 Zahájena realizace projektu akumulační nádrže na potoku, čerpací stanice a rozvodů vody. Firma Michálek s.r.o. Chrudim provádí další rekonstrukci a modernizaci vleku.

1998-2000 Ski klub investuje do nákupu sněhových děl (Sufag SILENT), Kassbohrer 200, odbavovacích turniketů NESSI, skútru Tajga, dětského přenosného vleku LTR 600 a dalších zařízení.

2003 Provádí se rozsáhlá investice do rozvodů EN v celém areálu.

2004 Ski klub naváží druhý kopec – 20 tis. m3 a v prosinci je uveden do provozu nový lyžařský vlek ( DOUBLE ) od firmy Michálek s.r.o. Chrudim. Na sjezdovce je spuštěna internetová kamera a počítačový řídící systém.

2005 Ski klub pořizuje další dělo Sufag Super, upravuje čerpací stanici a rekonstruuje osvětlení svahu. 23. června vzniká ve Velkém Meziříčí Sport klub VM za účelem podpory výkonnostního a vrcholového sportu se zaměřením na alpské disciplíny.

2006 Ski klub Velké Meziříčí si připomíná historický mezník – 100. let organizovaného lyžování na Velkomeziříčsku. Je zaznamenána nejdelší sezóna ( provoz vleku zahájen 3.12.2005 – nepřetržitě do 31.3.2006 – 119 provozních dnů). 4. května t.r. byl na konferenci Ski klubu zvolen nový předseda výboru Ing. Jiří Novotný.
Odprodej rolby Kässbohrer 200.

2006-07 Proběhla rozsáhlá rekonstrukce kotelny, kuchyně a restaurace. Byl postaven nový ski bar. Provedeno ozvučení celého areálu, doplnění osvětlení svahu, zavedení nových odbavovacích systémů ELVIS, zakoupeno technické vozidlo Kassbohrer 260. Lyžařská škola zakoupila další přenosný vlek Mikyska l100.
Nejkratší zima v novodobé historii tři dny lyžování

2008 Instalace chladící věže na zasněžovací systém, dokončení rozjezdové věže a generální úprava parkoviště. Zakoupení jednoho sněhového děla Sufag.

2009
- zahájen letní provoz vleku – horské trojkkolky, koloběžky

- výstavba bike parku

- 1. ročník – dvoudenní hudební festival Fajtfest

- výstavba zastřešeného pódia pro hudební a kulturní produkce

- závody motocrossing

- waterslide  - přejezd louže

2010 … rekostrukce čerpací stanice, instalace nových čerpadel s výkonem 25 l/sec. a příkonem

105 kW, zapůjčení 2 ks automatických sněhových děl Sufag, rozšíření tlakového potrubí pro zasněžování o 80 m ke skibaru, druhý ročník Fajtfestu s mezinárodní účastí, zakoupení voskovacího stroje pro ski servis
Rozšíření turniketů o externí čtečky.

2011 … rozvod optických kabelů pro možnost nabíjení čipových karet ve ski baru a v restauraci, zakoupení 4. sněžného děla Sufag, zakoupení stroje pro ski servis ( broušení lyží a snowboardu – pás, kámen, boční broušení), otevření půjčovny zimního vybevení.
2012 Rozvod vody pro zasněžování v délce 80 m na původní sjezdovce. Výměna oken v ubytovací části lyžařské chaty. Zakoupení pátého sněhového děla Sufag.

2013 Rekordní sezóna 2012/2013 - 123 dnů provozu vleku - ukončena 10.4.2013. Schválení projektu výstavby rozhledny v roce 2014 a rozšíření akumulační nádrže pro zasněžování. Zahájení výstavby srpen 2013, ukončení listopad 2013. Zvýšení objemu na 8 tis. m3. Výstavba teréních skoků pro snowpark pro zimní olympiádu dětí a mládeže v roce 2014. Přestavba jímacích studní pro čerpání do chladící věže a do rozvodů po svahu. Posílení vodovodního řádu ve spodní části sjezdovky v délce 60 m o dva hydranty a v horní části od Skibaru k lyžařské školce o 1 hydrant v délce 80 m. Výstavba tech. zařízení pro lyžařskou školku včetně teréních úprav. Vystavení půjčovny lyží a snowboardů od firmy Sporten NMNM.

2014 Přírodní podmínky začátkem roku 2014 neumožnily vyrobit dostatek sněhu pro historickou Zimní olympiádu dětí a mládeže, kterou pořádal kraj Vysočina. Pořadatel Ski klub Velké Meziříčí musel přesunout soutěže v alpských disciplinách a snwboardu do střediska-sjezdovka Šacberk u Jihlavy. Nakonec vše dobře dopadlu ke spokojenosti závodníků i celkovému hodnocení olympiády. Zbytek zimní sezony proběhl-splněním všech plánovaných akcí -viz.fotogalerie.Od května do pdzimních měsíců zabezpečil Ski klub plánovanou výstavbu nové budovy v horní části vleku, která ponese budoucí rozhlednu. Přesunuly se turnikety v nástupním prostoru, kde došlo ke zlepšení nástupu lyžařů na vlek. A v neposlední řadě byl upraven svah v levé části vleku a tím byl vytvořen tréninkový svah, který ku spokojenosti využívala i lyžující veřejnost.
2015 Rozhledna na Fajtově kopci byla dokončena a dne 20.6.2015 byla otevřena pro veřejnost.

Ski areál Fajtův kopecVelké Meziříčí
  • Výborné napojenína dálnici D1
  • 3 sjezdové tratěk dispozici
  • Délka svahu430 m
  • 200 parkovacích
    míst
    u sjezdovky
  • Rozhlednapřímo u svahu
  • Restauracea ubytování
Provozovatel

SKI KLUB Velké Meziříčí s.r.o. Fajtův kopec 1741
594 01 Velké Meziříčí

Kontakt

+420 566 523 458 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Buďte s námi v kontaktu
Sledujte náš
facebook

F

Mediální partneři
Hitrádio VysočinaRádio Kiss HadyRádio KrokodýlMusic DataVelkomeziříčskoTopkarmotoMoravská televizeAsociace lanové dopravy
Partneři projektu
Kraj VysočinaMládež kraj VysočinaEvropské strukturální a investiční fondyFond Vysočiny
Nahoru