Veronika Čamková uspěla v Allianz Českém poháru 2015

allianz-03V Allianz Českém poháru 2015 v dospělých zvítězili Čamková a Kotzmann, v juniorech Čamková a Forejtek, v mladších juniorech Berkovcová a Forejtek a v klubové soutěži dospělých Ski Bílá

Mistrovským obřákem mužů skončil Allianz Český pohár 2015 v alpských disciplínách. Jeho vítězové v kategorii dospělých mu kralovali prakticky od prvního závodu v Peci pod Sněžkou, v němž oblékli číslo lídra a do konce sezóny už ho nevysvlékli. A motivace ho nevysvléknout byla velká, Úsek alpských disciplín SLČR spolu s Allianz připravili pro nejlepší tři v kategorii dospělých a juniorů zajímavé finanční odměny. První si odnese 30.000,-Kč, druhý 20.000,-Kč a třetí 10.000,-Kč. V juniorské kategorii se rozděluje za vítězství 15.000,-Kč, za druhé místo 10.000,-Kč a za třetí 5.000,-Kč, v mladších juniorech 5.000,-Kč, 2.500,-Kč a 1.000,-Kč.

Letošnímu ročníku v dospělé i juniorské kategorii dominovala členka juniorské reprezentace Veronika Čamková ze Ski klubu Velké Meziříčí. Ke svým triumfům nám sdělila: „Vítězství v Českém poháru má pro mě vysokou hodnotu, řadím ho výš než medaile z letošního MČR, protože k výhře v ČP jsem musela po celou sezónu prokazovat stabilní dobrou výkonnost a konkurence v soutěži byla obdobná, jako na letošním MČR, kde se jednalo o jeden závod.

Jak už Veronika naznačila, konkurence mezi ženami byla velmi slušná, v soutěži celkem pravidelně startovaly členky reprezentačního výběru žen ČR Michaela Smutná z TJ Slovan Pec pod Sněžkou a Gabriela Capová ze Ski Bílá, která letos Českou republiku reprezentovala na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku a loni celý Český pohár vyhrála. V letošní soutěži skončila Michaela Smutná na druhém místě a Gabriela Capová byla třetí. Jak velký boj sváděla vítězná Veronika Čamková s těmito reprezentantkami? „I když jsem po celou sezónu vedoucí zlatý trikot nikomu 'nepůjčila', místy to bylo hodně napínavé. Hlavně po slalomech mě vždycky Míša Smutná dotahovala, ale já jsem jí v obřácích zase odskočila, takže to pro mě dobře dopadlo. Nakonec ten bodový rozdíl dělal 35 bodů", doplňuje Veronika.

allianz-01Michaela Smutná k boji o vítězství a konečnému druhému místu říká: „Určitě jsem to chtěla celkově vyhrát, ale obřák není mou silnou disciplínou, navíc jsem v jednom slalomu vypadla a v jednom byla druhá. Ambice byly, navíc čím víc se vítězství blížilo, tím víc jsem ho chtěla, ale Verča má lepší obřák a ve slalomu je taky silná. Takže myslím, že to bylo spravedlivé." Svazoval Míšu nějakým způsobem fakt, že vítězství bylo na dosah? „Pro mě bylo hodně těžké zvolit tu správnou hranici rizika. Chtěla jsem si sjet body jak FISové, tak do ČP. Musela jsem taktizovat, protože obojí nešlo. Buď pojedu obě kola naplno a riskuji výpadek nebo to podržím a pak nemůžu počítat s tak dobrými FIS body," uzavírá Michaela.

Gabriela Capová měla z třetího místa radost. "Letos jsme se na Český pohár nesoustředili, po vydařeném začátku sezóny jsme se koncentrovali na zlepšení techniky, spíš jsme trénovali, takže jsme záměrně několik závodů ČP vypustili a třetí místo je proto pro nás dobrý bonus," říká Ivan Cap, Gabrielin otec a zároveň šéftrenér jejího realizačního týmu.

Mezi muži s absolutní převahou dominoval Adam Kotzmann ze Ski klubu Šumperk před Ondřejem Berndtem z TJ Bižu Jablonec a Filipem Forejtkem. Pro Adama Kotzmanna bylo celkové vítězství v Českém poháru těžším úkolem než udělat medaili na MČR. „Vyhrát český pohár znamená jezdit po celou sezónu vyrovnaně a dobře. Člověk nesmí moc vypadávat a neustále dojíždět vpředu, nejlépe vyhrávat. Toho vítězství si vážím,“ řekl Adam k suverénnímu opanování celé soutěže. Na druhého Ondru Berndta získal úctyhodných 410 bodů, zvítězil v sedmi závodech a s výjimkou jednoho byl ve všech ostatních dokončených na bednách. Adam si také letos polepšil v FIS bodech, celkově měl povedenou sezónu.

Druhý v pořadí Ondra Berndt se o druhé místo do posledního závodu pral s teprve osmnáctiletým Filipem Forejtkem. Nakonec ho překonal o pouhých deset bodů. „Ze začátku sezóny jsem si říkal, že letos ČP jezdit nebudu, když jsem se ale nedostal na mistrovství světa, začal jsem se Českému poháru věnovat. S druhým místem jsem spokojený, Adam měl letos docela podařenou sezónu, takže na výš než druhé místo asi nešlo dosáhnout,“ shrnul své letošní působení v ČP Ondra Berndt.

Filip Forejtek se vedle třetího místa v kategorii dospělých mohl radovat z vítězství jak v kategorii juniorů, kde zvítězil před Danielem Paulusem (LK Radhošť) a Lukášek Václavíkem (TJ LK Spartak Vrchlabí), tak v kategorii mladších juniorů, které ovládl před svými tréninkovými kolegy z juniorské reprezentace Honzou Strakou (LK Chomutov) a Patrikem Bencem (TJ Spartak Rokytnice). „S těmi českými výsledky jsem letos spokojen, na rozdíl od těch zahraničních, kde jsem dost často kazil,“ konstatuje čtvrtý z letošního MSJ v SG v kategorii U18 a nejlepší junior Českého poháru. „Třetí místo mezi dospělými jsem nečekal, ze začátku sezóny jsem ani nevěděl, kdo všechno bude ČP letos jezdit a sám jsem se o něho začal zajímat až v druhé polovině sezóny.“ A do poslední chvíle nevěřil v úspěch mezi dospělými. „Myslel jsem, že mě předjede ještě Martin Vráblík, ale měl jsem trochu štěstí, že na MČR zrušili alpskou kombinaci, protože tu bych kvůli natrženým vazům v ruce nejel.“ Nakonec však Filipa Forejtka dělilo jen deset bodů od stříbrné pozice. „Ondra Berndt je členem naší tréninkové skupiny, takže mu tu přeju,“ usmívá se Filip. A vítězství v obou juniorských kategoriích? „To je úspěch, i když ne můj hlavní cíl, ale jsem spokojený,“ hlásí Filip.

V juniorkách triumfovala Veronika Čamková, druhá byla Adéla Berkovcová (Sokol Deštné), třetí Martina Šulcová (CKL Harrachov). Berkovcová s Šulcovou obsadily dvě přední pozice také v mladších juniorkách. Na stupně vítězů je doprovodila třetí Šárka Chroustová z ST Victoria Brno. Pro mladé juniorky jsou umístění na stupních vítězů určitě povzbuzením k další pilné práci do budoucích sezón.

allianz-06Český pohár v kategorii lyžařských oddílů dospělých již poněkolikáté obhájili závodníci ze Ski Bílá.

Pořadí Allianz Českého poháru v jednotlivcích najdete zde, v soutěži lyžařských oddílů zde.