Ski areál Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí

 • výborné dopravní spojení přímo z dálnice D1
 • parkoviště s kapacitou 200 míst přímo v areálu
 • nadmořská výška střediska 556 m
 • délka svahu 450 m s převýšením 85 m
 • vlek typu Kotva s kapacitou 1000 os. /hod.
 • umělé zasněžení sněhovým dělem, umělé osvětlení
 • občerstvení v nově vybudovaném skibaru alpského typu či v nově zrekonstruované restauraci

Ski areál Fajtův kopec

Ski areál Fajtův kopec se nachází ve Velké Meziříčí, které leží v samotném srdci Českomoravské vysočiny. Dostupnost tohoto střediska je vzhledem k přímému napojení na dálnici D1 výborná. (Ski areál má výborné dopravní spojení přímo z dálnice D1.) Přímo v areálu je možné využít parkoviště s kapacitou 200 míst. Lyžařské středisko se nachází v nadmořské výšce 550 m. Svah má délku 450 m s převýšením 85 m. Fajtův kopec nabízí moderní a plně vybavený lyžařský areál.
Ski areál ve Velkém Meziříčí je vyhledávanou lokalitou pro svoji vynikající dostupnost a příjemné prostředí. Na své si přijdou příznivci sjezdového lyžování, snowboardingu, běžkaři, ale uspokojí i ty, kteří dávají přednost pěší turistice. Sportovci, výletníci a nejen oni se mohou osvěžit v nově vybudovaném skibaru alpského typu či v nově zrekonstruované restauraci.

 • V době konání tréninků sjezdařského oddílu Ski klubu Velké Meziříčí mají závodníci a trenéři přednost na vleku.
 • V době do 8.00 je vlek a sjezdovka zcela vyhrazena pro tréninky Ski klubu Velké Meziříčí a turnikety neakceptují jiné než klubové pernamentky.

Provozní doba vleku:

po - pá
8.00 - 20.00
so 8.30 - 20.00
ne 8.30 - 19.00

 

 

Technické zázemí

 • Zasněžování, rolba
  Středisko vlastní kompletní zasněžovací systém a rolbu, nabízí proto svezení na kvalitním, upraveném technickém sněhu. V okolí jsou navíc běžecké stopy v délce několika km.
 • Lyžařské vleky
  Na svahu je dvoukotva s přepravní kapacitou 1 000 osob za hodinu, vybavená čipovým odbavovacím systémem. V rámci lyžařské školy pro nejmenší jsou k dispozici i přenosné dětské vleky. Celý areál je ozvučený. Během večerního a nočního lyžování je samozřejmě dobře osvětlený. Účastníci závodů, které Ski klub pořádá, využívají závodní nájezdovou rampu.
 • Servis lyží
  V rámci našeho lyžařského areálu funguje i Ski servis. Protože patříme mezi malé ski areály, zaměřili jsme se na servisní stroje určené pro tato střediska, které ale budou splňovat všechny požadavky kladené na ski servis moderních lyží. Z hlediska ekonomického a technického zabezpečení provozu těchto strojů, jsme zvolili českého výrobce, těchto ski servisních strojů - firmu TFA alfy s.r.o. Tento výrobce se objevil na našem trhu nedávno, s cílem, zlepšit cenovou dostupnost a zlepšit kvalitu servisních strojů, určených pro malé a střední ski servisy. Dá se říci, že se to podařilo. Navštivte nás a přesvědčte se.
 

Organizované závody a akce

Na Fajtově kopci se pravidelně konají některé ze závodů Poháru Vysočiny - vždy alespoň jeden na sněhu a jeden na trávě. Velmi oblíbený je akce maškarní ples na lyžích, jímž uzavíráme lyžařskou sezonu. Rok co rok se v areálu koná pověstná velkomeziříčská drakiáda, na níž vždy vystupují zajímaví hosté. Akce je spojena s volbou nejkrásnějšího (nejlétavějšího, nejzajímavějšího...) doma vyrobeného draka. Na jaře pořádáme travní závody. Do budoucna bychom náš program rádi obohatili o snowboardové závody.

 


Fajtův kopec - nejstarší lyžařský areál

Více než 100 let lyžování

foto-snowPrvní lyže si ze Švédska si nechal zaslat do Velkého Meziříčí dr. Bruno Kučera. Byl jedním ze zakladatelů Českého klubu velocipedistů ve Velkém Meziříčí v roce 1889. A byli to právě cyklisté, kteří zavedli „ski“ jako doplňkový sport v roce 1892. V roce 1906 měl již ČKV Velké Meziříčí tří odbory, kromě tradičního footbalu a hokeje také lyžování.

 

Na severním svahu Fajtova kopce, kde se nachází dnešní lyžařský areál, byl dle dochované písemné zprávy z roku 1929 hojně využíván místními lyžaři k organizované výuce. Přes bouřlivá válečná a poválečná léta se lyžování znovu vrací v 60. letech minulého století, kdy skupina mladých nadšenců staví na Fajtově kopci v roce 1965 první lyžařský vlek na Vysočině. V roce 1972 pak velkomeziříčští lyžaři ustavují lyžařský oddíl TJ Spartak a v roce 1991 vzniká občanské sdružení Ski klub, který spravuje celý areál na Fajtově kopci dodnes.

Nová podoba svahu díky D1

Lyžařský areál se nachází v jihovýchodní části Vysočiny. Je situován v severní části Fajtova kopce. Strategická poloha nad městem a dálnicí D1, která protíná jižní část Fajtova kopce nabízí dostupnost nejen domácím, ale i lyžařům ze širokého regionu. Je typickým rodinným střediskem. A bylo to právě budování D1 v 70. letech, které dalo novou podobu kopci. V horní části sjezdovky byla upravena navážka 75 tis. m3 z přebytečného materiálu dálnice a tím dala novou tvář celému areálu. Označenou příjezdovou komunikací z města se dostanete přímo na bezplatné parkoviště s kapacitou 200 vozidel, které se nachází přímo u horní stanice vleku.

 

V areálu byla v roce 1986 otevřena lyžařská chata s restaurací a 65 místy u stolu. V roce 2006 byl otevřen přímo u sjezdovky nový skibar. Ubytovací kapacita je 38 lůžek. V chatě je ski servis a půjčovna lyžařské a snowbordové výzbroje. Areál se nachází v nadmořské výšce 550 m n.m. a k zabezpečení jeho zimního provozu je vybudován systém výroby technického sněhu. Hlavní svah je osvětlen i ozvučen. Hlavní kotvový vlek má kapacitu 1 000 os. za hodinu a pro výuku slouží dva přenosné vleky. Lyžařská škola se 40letou tradicí disponuje dostatečnou kapacitou instruktorů v lyžování. Zabezpečuje nejen organizovanou skupinovou výuku, ale i individuální výuku dětí i dospělých lyže i snowboard) s možností využití rezervačního systému.

Závodní epicentrum

Ski klub Velké Meziříčí podporuje veškeré dostupné formy soutěžení. V našem areálu se v minulosti konaly pohárové a FIS závody v lyžování na trávě, v 80. a 90. letech se soutěžilo na umělé hmotě. V současnosti pravidelně pořádáme přebory základních a středních škol Kraje Vysočina a tento přebor technicky zabezpečujeme i pro Jihomoravský kraj.

K dalším tradicím patří dětské soutěže lyžařské školy a v závěru sezony tradiční karneval na lyžích a přejezd louže.

 

V příznivých zimních podmínkách jsou strojově upravovány běžecké stopy na 12 km vzdálený Ambrožný kopec. Na sjezdovce nabízíme jízdy na tříkolkách a koloběžkách. Specialisté mohou využít Horsefethersbike parku. Za příznivého letního počasí lze pouhým okem z vrcholku Fajtova kopce spatřit na severním horizontu 35 km vzdálený Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Pohledem na jih Klůčovskou horu za Třebíčí a chladící věže jaderné elektrárny Dukovany.

 

Převzato z časopisu SNOW.

 

Rozhovor s Jiřím Pálkou, ředitelem Skiareálu Velké Meziříčí

palka-jiriRozhovor s Jiřím Pálkou, ředitelem Skiareálu Velké Meziříčí o tom Proč a jak dáváme něco navíc.

Celý článek