Historie

50 let lyžařského vleku

První sezóna lyžařského vleku na Vysočině

Počasí leden 1966:

Nový rok se oslavoval za nezvykle teplého počasí - kolem +6°C. Teprve 5.1. poklesla teplota  na -10°C. Od 6.1. do 25.1. nastalo to správné zimní počasí s 15ti centimetrovou sněhovou pokrývkou a s nočními mrazy od -3°C do -15°C. Koncem měsíce došlo k značnému oteplení bez nočních mrazů s denními teplotami kolem  +8°C. Zdá se počasí v lednu 2016 se po padesáti letech téměř opakuje. Je tedy nejvýše pravděpodobné, že Velkomeziříčtí nadšenci lyžování si toto velkolepé dílo na travnaté "Lyškovce" určitě zprovoznili.

 

Celý článek

Historie vzniku Lyžařského poháru Vysočiny 2003

V letošním roce 2013 si široká lyžařská veřejnost připomíná 110. výročí prvního lyžařského svazu na světě, který byl založen v roce 1903 v tehdejším „Království českém.“ V té době již velkomeziříčští velocipedisté používali lyže dovezené ze Švédska jako doplněk zimního tréninku. V roce 1906 pak sportovní klub Velké Meziříčí zřizuje mimo jiné i odbor lyžování. První veřejné závody se tradují od druhé poloviny 20tých let minulého století.

Celý článek

Fajtův kopec - více než 100 let lyžování

fajt-kopec-01První lyže si ze Švédska si nechal zaslat do Velkého Meziříčí dr. Bruno Kučera. Byl jedním ze zakladatelů Českého klubu velocipedistů ve Velkém Meziříčí v roce 1889. Na severním svahu Fajtova kopce, kde se nachází dnešní lyžařský areál, byl dle dochované písemné zprávy z roku 1929 hojně využíván místními lyžaři k organizované výuce. V roce 1965 skupina mladých nadšenců staví na Fajtově kopci první lyžařský vlek na Vysočině. V roce 1972 pak velkomeziříčští lyžaři ustavují lyžařský oddíl TJ Spartak a v roce 1991 vzniká občanské sdružení Ski klub, který spravuje celý areál na Fajtově kopci dodnes.

Celý článek

Fajtův kopec - nejstarší lyžařský areál

Více než 100 let lyžování

foto-snowPrvní lyže si ze Švédska si nechal zaslat do Velkého Meziříčí dr. Bruno Kučera. Byl jedním ze zakladatelů Českého klubu velocipedistů ve Velkém Meziříčí v roce 1889. A byli to právě cyklisté, kteří zavedli „ski“ jako doplňkový sport v roce 1892. V roce 1906 měl již ČKV Velké Meziříčí tří odbory, kromě tradičního footbalu a hokeje také lyžování.

Celý článek

František Zajíček

Zajicek-Frantisek-RadnovicePřed 100 lety se narodil František Zajíček, všestranný sportovec, atlet a hlavně běžec a skokan na lyžích. Významně se podílel na rozvoji lyžování ve Velkém Meziříčí v období protektorátu.

Odměna za práci v odboji? Doživotní vězení

František Zajíček se narodil 15. listopadu 1912 v obci Radňovice u Nového Města na Moravě.

Vyrůstal v rodině rolníka společně s dvěma bratry a sestrou. Po absolutoriu obecné školy studoval na gymnáziu v Novém Městě na Moravě. Již od raného mládí bylo jeho velkou zálibou lyžování. Svůj první závod v běhu na lyžích vyhrál v devíti letech v Novém Městě na Moravě v roce 1921. Závodil také ve skoku a ve štafetových závodech.

Celý článek

Velkomeziříčští lyžaři Ski klubu si dne 12. října 2012 připomenou 40. výročí novodobé historie lyžování – založení lyžařského oddílu TL Spartak Velké Meziříčí v roce 1972.

Citujeme z výroční zprávy lyžařského oddílu zpracované tehdejším předsedou Karlem Filipem u příležitosti 10 let trvání lyžařského oddílu (1972-1982).

„ V roce 1965 to byla stálá, asi třicetičlenná skupina mladých i dospělých lyžařů, která se pravidelně scházela na „ Liškovce“. Značnou část této skupiny tvořili mladí zaměstnanci OZS n.p. Velké Meziříčí, z jehož iniciativy a za pomoci jmenovaného podniku byl postaven a dán do provozu v roce 1966 na Fajtově kopci první lyžařský vlek na Vysočině.

Celý článek

Výroční zpráva o činnosti lyžařského oddílu za období 1972 - 1982

Výroční zpráva o činnosti lyžařského oddílu

 

45 let provozu prvního lyžařského vleku na Vysočině – lyžařský areál na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí

Na jaře letošního roku 2011 jsme rozsáhle informovali čtenáře Velkomeziříčska o této historii.

Slíbili jsme pokračovat v této historii o začátcích výroby umělého (technického) sněhu ve světě i u nás.

S pokusy s umělým sněhem začali Kanaďané ve čtyřicátých letech 20. století. Zjistili, že když se pod tlakem rozstřikuje vodní mlha do proudu podchlazeného vzduchu, zmrzne na krystalky ledu podobné přírodnímu sněhu.

Celý článek

Historie výroby umělého (technického) sněhu – část II.

Tak , jak jsem nastínil v úvodním článku, sedmdesátá léta minulého století přinesla nejen zimy bohaté na sníh, ale také rozvoj lyžování a vznik nových oddílů či klubů i v podhorských lokalitách, tedy i na Českomoravské vysočině. O dalším vývoji technického sněhu se moc nemluvilo a do popředí vstupují možnosti prodloužení sezony – lyžování i bez sněhu.

 

Celý článek

Historie výroby umělého (technického) sněhu – část III.

zasnezovani3-jasV druhé části této historie jsme se dostali do 80 tých let minuléko století. Také novoměští lyžaři se pokoušeli o výrobu technického sněhu. Potřeba sněhu na tratě historického běhu o Zlatou lyži a každoroční Světový pohár v běhu to vyžadovala.

Celý článek

45. sezóna na Fajtově kopci s použitím lyžařského vleku

...aneb jak se dostalo alpské lyžování do Velkého Meziříčí

Kdy a jak se začalo lyžovat v českých zemích a ve Velkém Meziříčí jsme se zeptali pana Petra Zezuly ze Ski klubu VM.

 

Zpráva Dr Frýdtjefa Nansena o expedici r. 1888 „ Grónskem na sněžnicích“ popsala tisíc let staré severské lyžování, kdy lyže vznikly ze sněžnic a používaly se v každodenním životě, při válečných taženích i při cestách za poznáním. Sportovním odvětvím se však lyžování stalo až v polovině 19. století zásluhou obyvatel norského kraje Telemarken. V Norsku se také konaly první lyžařské závody už v roce 1843 a v roce 1877 tam vzniká vůbec první lyžařský spolek na světě Christianina Skiklub.Do střední Evropy pronikl tento sport později – v devadesátých letech 19. století.

 

Celý článek

Jak je to tedy bylo s tím alpským lyžováním ve Velkém Meziříčí?

II. část

 

K odpovědi je třeba znát souvislosti s rozvojem lyžování nejen ve světě, ale i na Vysočině na počátku 20. století.

S Fajtova kopce (550 m./ n.m.) spatříme za dobré viditelnosti na severním obzoru Harusův kopec v Novém Městě na Moravě (706 m /n.m.) což je vzdušnou čarou přibližně 23 km. Významná historie novoměstského lyžování byla již mnohokráte popsána. Připomínám jen, že již v roce 1910 pořádali novoměstští první běžecké závody a v letech 1911-13 byly pořádány tři lyžařské kurzy, které vedl v té době již známý mistr Bohumil Hanč.

Celý článek

Více článků...

Strana 1 z 2

« 1 2 »